Ранновизантийски терми
Ранновизантийски терми
Обзор, България
Клиент: община Несебър
Тип: поръчка с директно възлагане
Програма: консервация, реставрация и адаптация на археологически стуктури
Предпроектно проучване: 2015 г
Отговорен партньор: Ангел Савлаков
Архитекти на проекта: Таня Митакева, Ангел Савлаков, Ивайло Андреев
Съавтор: Доника Георгиева
Екип: Цветан Кьосев, Нико Митов, Ралица Стойнова
Сътрудници: Тодор Марваков – ръководител на археологическото проучване
Малко известен факт е, че черноморският град Обзор притежава богато историческо минало. Със своето стратегическо геополитическо разположение, градът е населяван последователно от траки, гърци, римляни, българи. Археологическото наследство е изключително богато – системата от крепостни стени и кули, изградена от Римската империя е два пъти по-голяма в сравнение с тази на столичната Улпия Сердика.
През 2011 г. при авариен ремонт на инфраструктурата в източната част на града са разкрити археологически структури. Проведените през 2013 г. – 2014 г. археологически проучвания, определят структурите като ранновизантийски терми. През 2015 г. община Несебър взима решение да се изследва потенциала на ранновизантийските терми и възможността те да бъдат консервирани, адаптирани и социализирани в обществения живот на град Обзор.
Екипът на conveyer в съавторство с Доника Георгиева, след направено проучване и анализ, предложи на Клиента – община Несебър цялостна стратегия за пространствена изява и интегриране в живота на града на богатото археологическо наследство. Като част от тази стратегия са разгледани и ранновизантийските терми.
Концепцията на предпроектното проучване се базира на две основни точки. Първата е създаване на градски площад с човешки мащаб, който се интегрира в системата от пешеходни пространства на гр. Обзор. Възползвайки се от уникалния шанс, разкритите археологически структури да попадат в зоната на кръстовище на улици, свързващи централната пешеходна зона с крайбрежната алея, предпроектното проучване предлага създаването на многофункционален градски площад за култура и социални активности. В южната част на площада, като перспективен завършек на ул. „Иван Райков”, е предвидена пешеходна рампа и панорамна площадка, даваща цялостен поглед върху археологическите структури. В западната част на площада, в ос с предполагаемия главен вход на термите са организирани трибуни и стълби за посетителите, които са и основният пешеходен подход към нивото на археологията. Северната подпорна стена на площада е предвидена за водна площ тип "завеса", която от една страна въвежда посетителите в темата – ранновизантийски терми и отношението на римляните към водата, а от друга страна водата със своето динамично въздействие обогатява атмосферата на площадното пространство и ще го превърне в предпочитано място за рекреация.
Втората точка на която се базира концепцията на предпроектното проучване е фактът, че на практика съществуват само два ясно различими културни пласта: античният и този на нашето съвремие. За да стане античният пласт видим и достъпен за експониране, съвременният пласт се „срязва” и реагира чрез „огъване” както над ниво, така и под ниво терен. Пространството /времевата пауза/ между двата пласта се запълва с разнородна субстанция – археологически отломки, скална маса и вертикално озеленяване. За целта се предвижда използването на габионни елементи от твърди метални мрежи, апликирани върху стоманобетонните стени, укрепващи изкопа. Този начин на третиране на вертикалните стени, при подходящо подреждане на запълващата субстанция, би давал информация за това как в продължение на 1500 години се е оформило сегашното теренно ниво на гр. Обзор.